Metaverse

Metaverse

Sağlığın Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Metaverse’ün tıpta kullanımı ile muayeneler uzaktan çevrim içi ortamda gerçekleşip, fiziksel kontrol gerektirmeyen durum ve hastalıklarda hastaneye gidilmeden doktorlarla görüşülebilecek. Çeşitli ameliyatlar hem doktorların hem de hastaların ülkeler arası seyahat etmesine gerek kalmadan, konumdan, zamandan ve fiziksel yeterlikten bağımsız şekilde yapılabilecek. Dijital cerrahinin gelişiminin Metaverse ile daha da yaygınlaşması söz konusu olabilecek. İşte Metaverse evreninin sağlığa yansımalarıyla ilgili konu başlıkları:

*Doktor ve doktor adaylarının katılacakları tıp alanıyla ilgili gelişmelerin anlatıldığı toplantı, konferans ve çeşitli meslek eğitimlerine dünyanın her yerinden eş zamanlı olarak erişim sağlanabilecek.

*Metaverse’ün bu etkili ve verimli çevrim içi erişim desteği sayesinde, doktorlar, hastaneler ve tıbbi araştırma kuruluşları arasında kurulabilecek iş birliklerinin ve vaka analizi çalışmalarının önü açılacak. Uygun tedavilerin üretilebilmesi için çeşitli sanal tıbbi tartışma ortamları oluşturulabilecek.

*Sağlık çalışanları bulaş riski taşıyan Covid-19 gibi hastalıkların tanı ve tedavilerini Metaverse üzerinden risksiz şekilde gerçekleştirebilecek.

*Tedavisi zor olan, hızla hareket edilmesi gereken ve hayati tehlikesi olan hastalıkların teşhis ve tedavi süreçleri bu sayede daha ucuz, kolay ve erişilebilir hale gelecek. Bu hem doktorları hem hastaları yolculuk yapma yükünden kurtararak bu tarz hastalıkların tedavisinde ihtiyaç olan erken tanı ve teşhise imkân tanıyabilecek.

*Sağlık çalışanları, hasta ve yaşlıların evde ve hastanelerde bakımı sırasında bu kişilerle üç boyutlu avatarları sayesinde Metaverse üzerinden sürekli ve etkili iletişim sağlayabilecek. Bu noktada sağlık personeli ile iletişimde olmak hastaların (en çok da yalnız yaşayan yaşlıların) duygusal durumlarına destek olacak.

Metaverse’ün neleri mümkün kılabileceğine dair bazı örnekler:

Aralık 2019’da Birleşik Krallık’taki St. George Hastanesi’nden alınan verilere göre, VR gözlüklerin kullanımının uyanık halde ameliyata giren hastaların kaygılarını büyük ölçüde azalttığı görülmüş. Hastaların yüzde 100’ü VR gözlüğü takmanın genel hastane deneyimlerini iyileştirdiğini belirtmiş. Yüzde 80’i gözlüğü taktıktan sonra daha az ağrı hissettiklerini ve yüzde 73’ü kaygılarının azaldığını bildirmiş. Hastaların uyanık yapılan ameliyatlarda Metaverse üzerinden profesyoneller ya da aile üyeleri ve arkadaşlarıyla görüştürülmesiyle bu kişilerin kaygı seviyelerini azaltma ve yapılan ameliyatları sorunsuz kılma şansı olabilecek. (Nasdaq – 2020)

*Metaverse aracılığıyla tıp öğrencileri ve doktorların yaşlılarla kurduğu empatiyi artırmak mümkün hale gelecek. New England Üniversitesi’nde yapılan uygulamalı bir araştırmaya göre, özellikle VR teknolojisi, öğrencilerin yaşa bağlı sağlık sorunlarını anlamalarına yardım ediyor. Bu sayede, öğrencilerin, görme, işitme kaybı veya Alzheimer hastalığı gibi sorunları olan yaşlı yetişkinlere karşı hissettikleri empati artıyor. Bu açıdan bakıldığında Metaverse ile yaşlıların sorunlarını detaylıca açıklamak ve genç doktorlarla yaşlıları bir araya getirerek hem farkındalığı hem de empatiyi artırmak mümkün olabilecek.

Tüm bu gelişmelerin en ilgi çekici ve insanı en çok hayrete düşüren öngörüsü ise şöyle: Metaverse üzerinden yapılacak robotik cerrahi sayesinde acil bir durum olduğunda konumdan ve zamandan bağımsız olarak doğrudan cerrahi müdahalede bulunulabilecek.

Kaynak: www.haberturk.com

1024 683 admin