Sağlık Hizmeti Bir Gözlük Kadar Uzağınızda: Metaverse

Sağlık Hizmeti Bir Gözlük Kadar Uzağınızda: Metaverse

Sağlık Hizmeti Bir Gözlük Kadar Uzağınızda: Metaverse

Metaverse kavramı ilk olarak Neal Stephenson tarafından 1992 yılında yayınlanan Snow Crash adlı bilim kurgu kitabında kullanılmıştır. Kitapta metaverse, küçük bir alana kurulmuş bir evreni temsil eder ve bu evrenle sadece belirli noktalardan bir ucu bu evrene bağlı olan ve diğer ucu gözlüklere bağlı olan fiber kablolar aracılığı ile bağlantı sağlanır.[1]  O zamanlar sadece bilim kurgu olan bu sanal dünya gerçekliğe kavuşuyor. Günümüzde metaverse; gerçek ve sanal dünyanın birleştirildiği, kullanıcıların birbiriyle iletişime geçebileceği, toplantıların ve günlük aktivitelerin aynı gerçek ortamda olduğu gibi sanal ortamda da tecrübe edilebileceği artırılmış gerçeklik evreni olarak tasvir edilmektedir. Son yıllarda çok hızlı giriş yaptığımız sanal evren, Dünya Ekonomi Forumu’na göre sağlık hizmetlerinde çok kritik bir öneme sahip olacaktır [2] Peki, bizi hangi alanlarda ne gibi gelişmeler beklemekte?

Doktor-Hasta/Hasta-Yakın Etkileşimi

Multiverse sayesinde, kişiler şikayetleri için hastaneye fiziksel olarak gitmek yerine, sanal ortamda doktorları ile buluşabilecek, üç boyutlu sanal hastane ortamında şikayetlerini doktoru ile paylaşabilecekler. Özellikle, son dönemde yaşadığımız pandemi dolayısıyla da artan mental sağlık problemleri için, online ortamda bir psikiyatrist ile buluşup sorunlarınızı çözmek çok daha kolay hale gelecek. Bu görüşmeler süresince, doktorunuz sağlık gelişiminizi pozitif yönde düşündüğü bir sanal ortam oluşturarak, sizinle farklı ortamlarda buluşabilecek. Ayrıca, sanal ortamda VR(sanal gerçeklik)/AR(artırılmış gerçeklik) gözlükleriniz aracılığı ile hemşire veya başka sağlık görevlileri ile randevu oluşturup, onlardan bilgi ve destek alabileceksiniz. Bu görüşmeler ile tedavi sürecini daha kontrollü ve sağlıklı geçirebileceksiniz. 

            Bir diğer avantajı ise, hastanede yatan hastalarınızı hem onların sağlığını hem de kendi sağlığınızı riske atmadan ziyaret etmeniz mümkün olabilecek. Hastanede COVID-19 veya başka bir hastalık dolayısıyla yatan hastalarınızı günün her saati sanal gözlüklerinizi takarak ziyaret edebilecek ve onlara verdiğiniz duygusal destek ile gelişimlerine katkıda bulunabileceksiniz. Nerede olursanız olun, yakınınız size bir gözlük kadar yakın olacak.[3]

Meta Consumer Force Feedback Haptic VR Gloves Prototyp

Sağlık Eğitimi

Eğitim dünyası, VR ve AR teknolojisi ile tanışması ile birlikte çok büyük değişiklikler yaşadı. En basitinden örnek vermek gerekirse, insan vücudu ile ilgili bir ders verileceği zaman teorik olarak kitaplardan veya videolardan ve uygulama olarak da kadavralar üzerinden eğitim veriliyordu. Kadavraları muhafaza etmek ve üzerinden eğitim vermek oldukça maliyetli ve zor bir işti. VR teknolojisi sayesinde, bu eğitimler sanal ortamda ve gerçeği ile birebir canlılıkta tecrübe edilebilmekte. Öğrenciler, insan vücudunda özgür bir şekilde seyahat edebiliyor ve sınırsız bir şekilde işlemler yapabiliyorlar. AR ise tamamen gerçek ortamı kullanarak sanal ekipmanlar ve hasta ile öğrencilerin yeni ameliyat teknikleri denemesi ve tecrübe etmesine yardımcı olmakta. AR/VR teknolojileri kullanılarak tasarlanan simülasyonlar ile eğitim oyunlaştırılarak daha dikkat çekici hale getirilebilmekte. Aynı zamanda bu teknolojilere ek olarak yapay zeka kullanılarak bu eğitimleri zenginleştirip, eğitimler sonunda öğrenciye geri bildirimler sağlanarak öğrencinin performansı iyileştirilebilmekte. Bunlara ek olarak, haptik(dokunsal) teknolojiler kullanılarak öğrencilerin uyguladıkları kuvvetin zorluğunu veya kolaylığını, yaptığı işlemin ellerinde veya vücudunda hissetmesi(kullanılan haptic cihaza göre değişmektedir) sağlanarak eğitim bir üst seviyeye taşınabilmekte.  [2,3] Metaverse sayesinde bu uygulamalar daha yaygın hale gelecek. 

Teslasuit | A Full-body AR/VR Haptic Suit

Sağlık Kurumlarında İş Akışı ve Planlama

Metaverse sayesinde, sağlık çalışanları herhangi fiziksel ortam yaratmasına veya fiziksel olarak bulunmasına gerek kalmadan, sanal ortamda oluşturdukları avatarları ile diğer sağlık çalışanları veya iş arkadaşları ile toplantı yapabilecekler. Örneğin, gerçek hayatta bir toplantı yapılması için; bir toplantı odasına, toplantıya katılacak kişi sayısı kadar sandalyeye, rahatça notlarını alabilecekleri ve eşyalarını koyabilecekleri alana, projeksiyon cihazına, yazı tahtasına ve daha birçok araç gerece ihtiyaç duyulabilmektedir. Sanal ortamda ise bu ortam tek bir tık ile oluşturulabilecek. 

            Herhangi bir operasyon öncesinde, örneğin çok riskli bir kalp ameliyatı öncesi, ameliyat ekibinin eğitimi ve iş birliği içinde hareket etmesi kritik bir öneme sahiptir. AR teknolojisi sayesinde bu operasyon önceden senaryo edilebilecek ve ekibin operasyonu sanal ortamda birçok kez deneyebilme ve hareketlerin olası sonucunu görebilme imkânı sağlayabilecektir. [4]

Human Anatomy VR – Gameplay Trailer | PS4

Kaynakça

[1]“Snow Crash,” Wikipedia, Apr. 20, 2020. https://en.wikipedia.org/wiki/Snow_Crash.

[2]Thomason, J. (2021). MetaHealth – How will the Metaverse Change Health Care? . Journal of Metaverse , 1 (1) , 13-16 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/jmv/issue/67581/1051379

[3]I. Ameen, “Metaverse in Healthcare – The New Era is Coming,” Healthcare Business Club, Jan. 07, 2022. https://healthcarebusinessclub.com/articles/healthcare-provider/technology/metaverse-in-healthcare/ (accessed Jan. 24, 2022).

[4]“What does the metaverse hold for healthcare?,” Sagentia Innovation, Nov. 04, 2021. https://www.sagentiainnovation.com/insights/what-does-the-metaverse-hold-for-healthcare/ (accessed Jan. 25, 2022).

2560 1707 Author