Kadın Sağlığı ve Siemens

Kadın Sağlığı ve Siemens

Kadın Sağlığı ve Siemens

Kadınlar, biyolojik ve davranışsal farklılıklar başta olmak üzere birçok açıdan erkeklerden farklıdır. Bu farklılıklar birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde önemli olan, hastalığın epidemiyolojisini ve patofizyolojisi gibi birçok karakteristik özelliğini etkilemektedir. [1] Sağlık tanımın yıllar içerisinde değişmesi ile birlikte, kadın sağlığına da farklı bir bakış açısı gelişmiştir ve kadınların günümüzde karşılaştığı birçok sorun göz önünde bulundurularak sağlık sistemindeki hizmet alan veya hizmet verebilen bireyler olan kadınlara verilen önem artmıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, kadınların sağlığında meydana gelebilecek herhangi bir sorun sadece o kadının sağlığını değil bir neslin sağlığını da etkilemektedir.Örneğin, hamilelik döneminde yaşam şartlarının çok kötü olması, yeterli besin alımının olmaması, fiziksel veya ruhsal yönden kötü durumlara maruz kalmak prematüre doğum ve düşük riskini arttırdığı gibi doğacak çocuğun ileriki yaşlarında kronik hastalık geliştirme riskini de arttırmaktadır. [2] 

Kadınların ve kadın sağlığının önemini çok iyi bilen ve klinik teşhis alanında dünya lideri olan Siemens Healthcare Diagnostic, kadınların sağlık ihtiyaçlarına özel, kapsamlı ve genişletilmiş çözümler sunmaktadır. 

Kadınların Karşılaştığı Sorunlar ve Siemens Healthcare Diagnostic’in Sunduğu Çözümler

Yetersiz Beslenme

Beslenmenin insan hayatı üzerindeki herkes tarafından bilinmektedir. Kadınlar için beslenme ise fiziksel ve ruhsal olarak gelişmenin, sağlıklı bir hayat sürmenin en büyük yapı taşıdır. Menstrüasyon döneminde, kadınlar daha fazla enerjiye ihtiyaç duymakta ve kan kaybından dolayı demir eksikliği çekebilmektedir. Hamilelik döneminde ise bu durum değişmektedir. Bebeğin gelişimini desteklemek ve sağlıklı olmasını sağlamak için kadınların kan seviyesi artmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin artışını sağlamak için  kandaki demir miktarı önemlidir. Ayrıca, bebekler gelişim için bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duymakta ve bu anne tarafından sağlanmaktadır. Annenin kalsiyum miktarı yüksek olan besinlerin tüketilmesine da dikkat etmesi gerekmektedir. Folik asit ise bebeğin sinir sisteminin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır ve miktarı bebek için çok önemlidir. Hamilelikten sonra ise, bebeğin anne sütü ile beslenmesi ve gelişimi için anne sütünün besin değeri bakımından zengin olması gerekir. Menopoz döneminde ise kadınların östrojen hormonunda düşüş yaşanmaktadır. Bu hormondaki düşüş kemiklerde kırılganlığa ve çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Kalsiyum ve kalsiyumun emilimini arttıran D vitamini ağırlıklı besinler tüketmek çok önemlidir. Görüldüğü gibi kadınlar farklı dönemlerde içerik bakımından farklı besleyici maddelere ihtiyaç duymaktadır.

Yetersiz beslenme, kadınlarda koroner kalp hastalığına, felce, obeziteye, kansere ve daha nice hastalığa sebep olabilmektedir. 

Siemens Healthcare Diagnostic kadınların bu benzersin sağlık ihtiyaçlarını göz önüne alarak çeşitli besinsel analiz sistemi geliştirmiştir. [3]

Alerji

Alerji, bağışıklık sisteminin normalde zararsız olan maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesi ile oluşan rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalar, seks hormonlarının alerjiler üzerindeki etkisinden dolayı kadınlar erkeklere göre daha ciddi ve daha fazla alerjik reaksiyon gösterebilmektedir.  Özellikle hamilelik döneminde, alerjik reaksiyonlar çok sık görülmektedir. Hamilelik öncesi herhangi bir alerjisi olmayan kadınlar, hamilelik döneminde alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Ayrıca, alerji çocuklara genetik olarak aktarılabilmektedir. 

Kadınların alerjik semptomları şu şekildedir; kaşıntı, burun akıntısı, göz yaşarması, hapşırma ve yorgunluk hissi.

Hızlı ve doğru teşhiş, alerji tedavileri için çok önemlidir.  Siemens Healthcare Diagnostic tarafından sunulan IMMULITE® 2000 XPi Immunoassay Sistem ile 400’den fazla alerji çok hızlı bir şekilde teşhis edilebilmektedir. [4]

Kemik Hastalığı

Kemik erimesi, kemik dokusunda oluşan bozulmalar ve kemik kütlesindeki azalmalar sonucu kemiğin kalitesindeki düşüş sonucu oluşan hastalıktır. Dünyada 200 milyondan fazla kişi bu hastalıktan muzdariptir ve kadınların bu hastalığı geliştirme riski erkeklere nazaran daha yüksektir. Kadınlarda, yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alınmaması, seks hormonlarındaki düşüş, fiziksel aktivitenin olmaması ve sigara kullanımı gibi birçok faktör bu hastalığa neden olabilmektedir. Ayrıca, kadınlarda kemik erimesi kırıklar oluşana kadar hiçbir semptom göstermemektedir.  

Bu hastalığın gidişatı ve kadınların hayatında bu hastalıklardan kaynaklı yaşanabilecek güçlükleri engellemek için, laboratuvar analizleri önemli bir role sahiptir. Siemens Healthineers tarafından sunulan kapsamlı kemik metabolizması immunoassay çözümleri sayesinde bu hastalık kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. [5]

TORCH Enfeksiyonları

Hamile kadınlar, kendilerinde olan bazı enfeksiyon hastalıklarını hamilelik sırasında bebeklere aktarabilmektedir. Bu enfeksiyonlar, çocuğun gelişimini kötü etkileyebilmekte, hatta düşüklere sebep olabilmektedir. Bu hastalıklar anneden bebeğe geçtiği için bebeğin en öncelikli koruma yöntemi annenin bu hastalıklardan korunmasıdır. Bu enfeksiyonlardan bazıları bebeklerde körlüğe, kalp ve ciğerlerde rahatsızlıklara veya çocuk ölümleri gibi ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir. Hastalığın olup olmadığı bilgisine kanda antibody teşhisi ile ulaşılabilmektedir. 

Kanser

Göğüs kanseri, en çok kadın ölümlerine sebep olan ikinci kanser türü olmakla birlikte en çok kadınlarda görülen kanserdir. Genellikle göğüste oluşan kitle, meme uçlarında hassasiyet, akıntı, acı ve göğüsteki boyut değişikliği gibi semptomlar ile ortaya çıkmaktadır.[6]

Yumurtalık kanseri, kadınlarda en çok rastlanan ve ölümlere en çok sebep olan kanser türleri arasındadır. Yumurtalıkta bulunan normal olmayan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ve çoğalması sonucu tümörlerin oluşumu ile meydana gelen kanserdir. [7] Hastalığın erken evrelerinde semptom göstermemesinden dolayı hastalık en çok ilerlediği dönemde teşhis edilebilmektedir. Kasık ve bel bölgesinde hissedilen baskı hissi ve acı, yorgunluk ve sindirim sistemindeki bazı rahatsızlıklar yumurtalık kanserinin en yaygın belirtilerindendir. [8]

 Tiroid kanseri,  tiroid bezinde yer alan hücrelerin mutasyona uğraması sonucu kontrolsüz bir şekilde çoğalarak tümörlerin oluşması durumudur. [9] Kadınların tiroid kanserine yakalanma oranı erkeklere göre üç kat daha fazladır. Yumurtalık kanserinde olduğu gibi erken evrede semptom göstermemektedir. Genellikle fiziksel muayene sonucunda bezde şişlik ve kitle hissedilmesi sonucunda fark edilir. 

Kadınlarda kanserin olumsuz sonuçlarını azaltmak için;

  • Riskleri belirlemek
  • Hızlı ve doğru teşhis koymak
  • Doğru tedavi yöntemini uygulamak 
  • Bu tedavi yöntemini sürekli izlemek oldukça büyük önem arz etmektedir. 

Siemens Helathineers’ın sunduğu çözümler sayesinde; hastalık erken evrede teşhis edilebilir, risk değerlendirmesi yapabilir, terapi ve hastalık sonrası bakım gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. [10]

Diyabet ve Kardiyovasküler Hastalık

Diyabet, pankreasın yeteri kadar insülin üretmemesi sonucu oluşan kronik bir rahatsızlıktır. Genellikle normalin üstünde bir susama hissi, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, aşırı yorgunluk ve yaraların çok yavaş iyileşmesi gibi semptomlar ile ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık kontrol altına alınmadığı takdirde birçok organa zarar verebilmekte, böbrek rahatsızlıkları, görüş kaybı ve kardiyovasküler rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. [11]

Kardiyovasküler Hastalıklar(KVH), kadın ölümlerine en çok sebep olan hastalıkların başında yer alan, kalbi ve dolaşım sistemini etkileyen hastalıklardır. Konu kalp hastalıkları olduğunda kadınlar ve erkekler çok farklı semptomlar göstermektedir. Erkeklerin kadınlara göre hayatlarının erken evrelerinde KVH geçirme olasılığı daha yüksektir. Kadınlarda erkeklere nazaran hastalık daha küçük kan damarlarda meydana gelmekte ve ciddiyeti yüksek olmayan semptomlar göstermektedir. Bunlar gibi daha birçok farklılıklar mevcuttur.  

Gelişmiş ve genişletilmiş laboratuvar çözümleri sayesinde, bu hastalıklar erken evrede teşhis edilebilir ve ciddi sonuçlara sebep olmadan kontrol altına alınabilmektedir.[12]

Siemens Healthineers tarafından sunulan teşhis ve terapi çözümleri sayesinde Tiroid hastalıkları, böbrek  ve otoimmün rahatsızlıklar gibi birçok rahatsızlığı erken evrede doğru ve hızlı bir şekilde teşhis etmek de mümkündür. 

Kaynakça

[1]

V. Regitz-Zagrosek, “Sex and gender differences in health,” EMBO reports, vol. 13, no. 7, pp. 596–603, Jun. 2012, doi: 10.1038/embor.2012.87.

[2]

A. Langer et al., “Women and Health: the key for sustainable development,” The Lancet, vol. 386, no. 9999, pp. 1165–1210, Sep. 2015, doi: 10.1016/s0140-6736(15)60497-4.

[3]

“Women and Nutrition,” www.siemens-healthineers.com. https://www.siemens-healthineers.com/clinical-specialities/womens-health-information/laboratory-diagnostics/nutrition (accessed Mar. 01, 2022).

[4]

“Women and Allergy,” www.siemens-healthineers.com. https://www.siemens-healthineers.com/clinical-specialities/womens-health-information/laboratory-diagnostics/allergy (accessed Mar. 01, 2022).

[5]

“Women and Bone Disease,” www.siemens-healthineers.com. https://www.siemens-healthineers.com/clinical-specialities/womens-health-information/laboratory-diagnostics/bone-disease (accessed Mar. 01, 2022).

[6]

“Women and Breast Cancer,” Siemens-healthineers.com, 2019. https://www.siemens-healthineers.com/clinical-specialities/womens-health-information/laboratory-diagnostics/breast-cancer (accessed Sep. 21, 2019).

[7]

“Ovarian cancer | Cancer Research UK,” www.cancerresearchuk.org. https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/ovarian-cancer.

[8]

“Women and Ovarian Cancer,” www.siemens-healthineers.com. https://www.siemens-healthineers.com/clinical-specialities/womens-health-information/laboratory-diagnostics/ovarian-cancer (accessed Mar. 01, 2022).

[9]

“Thyroid Cancer Treatment (Adult) (PDQ®)–Patient Version – National Cancer Institute,” www.cancer.gov, Jan. 15, 2021. https://www.cancer.gov/types/thyroid/patient/thyroid-treatment-pdq#:~:text=Thyroid%20cancer%20is%20a%20disease.

[10]

“Women and Thyroid Cancer,” www.siemens-healthineers.com. https://www.siemens-healthineers.com/clinical-specialities/womens-health-information/laboratory-diagnostics/thyroid-cancer (accessed Mar. 01, 2022).

[11]

“Women and Diabetes,” www.siemens-healthineers.com. https://www.siemens-healthineers.com/clinical-specialities/womens-health-information/laboratory-diagnostics/diabetes (accessed Mar. 01, 2022).

[12]

“Women and Cardiovascular Disease,” www.siemens-healthineers.com. https://www.siemens-healthineers.com/clinical-specialities/womens-health-information/laboratory-diagnostics/women-and-heart-disease.

2560 1709 Author