Beynin Çok Renkli Atlası

Beynin Çok Renkli Atlası

Beynin Çok Renkli Atlası

Beyin, insan vücudunda bulunan en kompleks yapıya sahip organdır. Ortalama olarak insan ağırlığının %2’sini oluşturmakla birlikte, 1.4 kilogram ağırlığa sahiptir. Vücudun bu kadar küçük bir partını oluşturan beynimiz, sahip olduğu ortalama 86 milyar nöronu ve trilyonlarca nöral bağlantısı ile hareketlerimizi başlatmamızı sağlayan, duygularımızı yorumlayan ve davranışlarımıza yön veren vücudun kontrol merkezidir. Yapısı ve çalışması bakımından çok kompleks bir yapıya sahip olan beyin, yüzyıllardır bilim insanları ve filozoflar tarafından araştırılmakta [1,2] ve bu yapının gizemini çözmek için cihazlar ve yöntemler geliştirilmektedir. Beynin fonksiyonunu ve sinir sistemini incelemek için kullanılan metotlardan ikisi ise kapsamlı beyin görüntülemesi ve moleküler profil çıkarmadır. Kolombiyalı bilim insanları tarafından geliştirilen NeuroPAL(a Neuronal Polychromatic Atlas of Landmarks) ile, bu iki metodu birleştirerek, sadece bir kimyasal ajan kullanılarak elde edilen kapsamlı beyin görüntüsü üzerinden bir kurtta yer alan her bir sinir hücresinin tanımlanması amaçlanmıştır. NeuroPAL, kullandığı genetik boyama yöntemi ile nöronları 4 farklı floresan renklere boyanarak ayırt edilmesi ve böylece tanımlanmasını sağlar. Bu sayede sinirlerin renkli bir şekilde kodlandığı sinir haritası ortaya çıkar. Eviatar Yemini  NeuroPAL hakkında “ Nöronları ya da diğer hücreleri renkleri kullanarak tanımlamak, bilim insanlarına biyolojik sistemin her parçasının görevini görsel olarak anlamada yardımcı olabilir. Bu sayede, sistemle ilgili herhangi birşey yanlış gittiğinde, hangi partta sorun olduğunu nokta atışı ile bulmamıza yardım edebilir.”[3,4] Şu anlık sadece C. elegans denilen bir kurdun sinir sistemi üzerinde denenen bu method, ilerleyen zamanlarda daha karmaşık sinir sistemlerinin çok renkli atlasını çıkarmak için denenmesi beklenmektedir.  

Fatma Altunkılıç

Kaynakça 

[1] T. Lewis, “Human Brain: Facts, Functions & Anatomy,” Live Science, Sep. 28, 2018. https://www.livescience.com/29365-human-brain.html.

[2] National Institute of Neurological Disorders and Stroke, “Brain Basics: Know Your Brain | National Institute of Neurological Disorders and Stroke,” Nih.gov, 2018. https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Know-Your-Brain.

[3] FeaturedNeuroscience·, “Scientists Paint Multicolor Atlas of the Brain,” Neuroscience News, Jan. 10, 2021. https://neurosciencenews.com/multicolored-brain-atlas-17561/ (accessed Feb. 01, 2022).

[4] E. Yemini et al., “NeuroPAL: A Multicolor Atlas for Whole-Brain Neuronal Identification in C. elegans,” Cell, vol. 184, no. 1, pp. 272-288.e11, Jan. 2021, doi: 10.1016/j.cell.2020.12.012. 

2560 1707 Author